30 Jul 2016

d3 Povratak Juke Prazine

Operacija KOVERAT predstavlja najozbiljniji pokušaj deblokade Sarajeva krajem 1992. godine. Da je operacija uspjela, istorija odbrambeno-oslobodilačkog rata bi se sigurno drugačije odvijala. Operacija KOVERAT je odisala velikim brojem propusta, nestručnosti, površnosti, opstrukcija, ali sigurno nije nedostajalo srca, hrabarosti i krvi...




Juka Prazina je krajem septembra 1992. godine, poslije više nesporazuma sa Glavnim štabom i samovolje koju su on i njegovi borci provodili po Sarajevu, bio primoran da napusti Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu. Ali, zbog zasluga kojih je imao prvih dana odbrane grada, omogućeno mu je da sa porodicom napusti zemlju.
„Pozvali smo Juku i rekli mu da se ne uklapa u sistem komandovanja, da je bio koristan, a da je sada štetan i da više ne može biti komandant“, sjeća se Sefer Halilović. „On je rekao: „U redu, ali da mi se omogući izlazak.“ I mi smo mu osigurali izlazak: njemu, ženi i djetetu. Njegovo dijete je bilo prvo koje je izašlo iz Sarajeva, jer Unprofor avionima nije prevozio djecu.“
U Zagrebu su 28. septembra 1992. godine tadašnji predsjednik bosanskohercegovačke vlade Jure Pelivan i vojni ataše Hasan Efendić podnijeli molbu Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Hrvatske da „gospodinu Jusufu Prazini, komandantu Specijalnih jedinica Bosne i Hercegovine, a koji trenutno boravi u Republici Hrvatskoj radi izvršavanja službenih zadataka ...omogućite nesmetano kretanje i boravak na teritoriji Republike Hrvatske.“
Juka je izvjesno vrijeme proveo u Zagrebu, a onda otišao u Njemačku gdje je prikupljao novac za Armiju. Zbog toga su 12. oktobra 1992. godine potpredsjednik Vlade Hakija Turajlić, načelnik Štaba Vrhovne komande Sefer Halilović i ministar energetike, rudarstva i industrije prof. dr. Rusmir Mahmutćehajić uputili zajednički dopis svim ograncima SDA u Njemačkoj, svim DKP-eima, privrednim predstavništvima i zavičajnim klubovima u kojem ih obavještavaju da „gospodin Jusuf Prazina... ni po kojem osnovu nije ovlašten niti od jednog nadležnog organa da se bavi prikupljanjem novčanih sredstava za potrebe Armije RBiH.“
Ali taj zajednički napor tri, u to vrijeme, moćna čovjeka bio je uzaludan, jer se Juka Prazina četiri dana kasnije, 16.oktobra, „trijumfalno“ pojavio na Igmanu, gdje ga je čekalo nekoliko desetina njegovih boraca, koji su ranije izašli iz Sarajeva. Sa grupom svojih boraca „u hodu“ je okupirao Komandu Taktičke grupe Igman, pretukao Ediba Šarića, Seada Rekića, Bakira Alispahića, pomoćnika komandanta za bezbjednost i Miru Bušalić, koja je radila u TG Igman. Kad se pojavio komandant TG Igman Hajrudin Hasanović, Juka se izljubio s njim, pa onda i sa onima koje je maločas batinao. U nagloj plimi velikodušnosti poklonio je Komandi Igmana 35.000 maraka. Popodne je počeo da prazni i logističke magacine u Pazariću.
I narednog dana mu je došlo ponovo da puca, ali u pogrešnom pravcu – prema hotelu „Mrazište“ u kojem su bili smješteni Zukini borci. Popodne je uhapšen.
Odluku o hapšenju Juke donio je Zejnil Delalić. U kratkom pismu koje je 17. oktobra 1992. godine faksom proslijedio Nihadu Bojadžiću, Zukinom zamjeniku, Delalić je napisao:
„Niho, molim te da ovim jedinicama pomogneš da uhapse Juku. Alija je naredio – a moramo slušati svi jednu komandu.“
U vanrednom izvještaju koji je 17. oktobra poslao Seferu o Jukinom hapšenju, Delalić je izvjestio da se prilikom hapšenja „imenovani ponašao dostojanstveno i bez upućivanja uvredljivih riječi“.
Ali, nije baš bilo jednostavno uhapsiti Juku. Jer, bilo je dosta onih koji su ga branili smatrajući ga i dalje članom Štaba Vrhovne komande. Jovo Divjak je upravo tu večer iz Hrvatske stigao u Konjic i u Delalićevoj kući, u kojoj je bila smještena Komanda TG, zatekao i Zejnila i privedenog Juku.
              Divjak je u svome izvještaju naveo da je te noći, dok su raspravljali o incidentu koji je izazvao Juka „načelnik MUP-a Konjic Jasmin Guska telefonom prijetio da će izvršiti napad i gađati zgradu RPG ukoliko se Juka ne pusti do 02,00 časova, navodeći da je spremna policija Trnova, Hadžića i Konjica da interveniše radi „oslobađanja“ Prazine.“
A komandant Opštinskog štaba Hadžići Vahidin Čomor uputio je oštro pismo Zejnilu Delaliću vrijeđajući ga i izražavajući „duboko neslaganje sa pomenutim hapšenjem“. Čomor je pisao Delaliću: „Ultimativno zahtjevam da gospodina Jusufa Prazinu bezuslovno pustite na teritoriju Pazarića.“
Za Prazinu se založio i komandant TG Igman Hajrudin Hasanović koji je svojeručno napisao da Juka „ni jednog trenutka nije izjavio, a ni pokušao preuzeti vlast na ovim prostorima“, te da su „sve negativnosti koje su se desile između Jusufa Prazine i pojedinih članova ove komande proizvod nesporazuma i privatne prirode“, te da su članovi komande prešli preko početnih nesporazuma“. Na kraju, Prazinu je u zaštitu uzeo i pretučeni Edib Šarić. „Lično sam se angažovao na puštanje Juke Prazine iz zatvora“, piše Edib Šarić, „iz prostog razloga što nisam smio da dozvolim da dođe do sukoba njegovih boraca sa pripadnicima Armije.“
Tu večer i u Sarajevu je nastala drama. Jukini pratioci su sa Igmana obavijestili njegove borce u Sarajevu o hapšenju, koji su odmah pošli da zauzmu RTV dom i Štab Vrhovne komande.
Na kraju, i sam se Juka dobro branio. U sitne poslijepodnevne sate 18.oktobra izjavu je od njega uzeo pomoćnik komandanta Oružanih snaga Konjic Zijad Salihamidžić.
U ovoj izjavi Juka kaže da je 17. oktobra 1992. godine „došao iz pravca Mostara u Konjic, u svojstvu člana Vrhovne komande, da sagleda situaciju na ovom području, a potom i da pomognem u oslobođenju Sarajeva“. Svoje nedolično ponašanje pravdao je time što je u to vrijeme bio zabrinut za familiju, „a naročito za Sarajevo“. Pohvalio je „korektan odnos“ svih koje je tukao, jer mu se nisu suprostavljali, „valjda cijeneći moju funkciju i ulogu“. Prazina je izjavio da mu nije bio cilj da preuzme komandu na Igmanu i da želi da bude običan vojnik. Na kraju izjave Juka je naveo:„Želim u izjavi naglasiti da sam razgovarao sa predsjednikom Alijom Izetbegovićem, kojeg sam upoznao da ću ići na Igman da učestvujem u akcijama, i koji se složio s tim. Uz ovo je obećao da će doći na Igman, a ja sam rekao da ću nastojati da uvežem sve jedinice i da ću ga dočekati u stroju da ga pozdravim.“
Juka je oslobođen u tri po ponoći 18. oktobra. Ali, bio je to početak njegove „igmanske epopeje“.
Već 26.oktobra Juka je izazvao incident : na Igmanu je napao Vehbiju Karića i Jovu Divjaka. Evo šta je u svome izvještaju zabilježio Divjak: „Karić je, činilo se, vodio koristan razgovor sa Jusufom Prazinom. Međutim, po napuštanju sastanka... Juka je iznad glava, da bi pokazao „efikasnost“ ispalio jedan metak iz nitroglicerinske puške i tom prilikom su lakše povrijeđeni Karićev sin, još jedno lice i ja. U kasnim večernjim časovima Karić i ja doživjeli smo velike neprijatnosti od Juke Prazine koji je iz čista mira vrijeđao načelnika Štaba Vrhovne komande, sve nas koji smo na njegovoj strani, te prijetio nama dvojici na vrlo grub način.“
Ali to je bila „pjesma“ u odnosu na ono što je desetak dana kasnije Juka učinio Mirsadu Čauševiću Bradi i Aliji Ismetu, koji su tražili dobrovoljce iz trnovskih sela. Održali su sastanak u Šabićima i bili zadovoljni, jer im se javilo oko stotinu dobrovoljaca. Ali, kad su iz Šabića krenuli za Igman, pojavio se Juka i odmah ih zarobio , svezao i pretukao.
„Bio je visok snijeg i veoma hladno“, sjeća se Mirsad Čaušević Brada. „Juka nas je vezane i krvave strpao u gepek džipa i nekud vozio. Uspostavio je vezu sa četnicima i rekao: „Imam dvije krupne ribe i nudim vam ih u razmjenu za deset mojih boraca.“ Dugo su ti pregovori trajali, ali se nisu dogovorili“.
Na njihovu sreću, kola kojim su ih vozili su se pokvarila. Bila je noć i njih dvojica su uspjela da pobjegnu. I tek ujutro, krvavi, pretučeni i smrznuti pojavili su se u Komandi jedinice Zulfikar“.


autor Šefko Hodžić, ratni novinar i izvještač

izvor 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...